Badania zlecane przez endokrynologa

Lekarz endokrynolog zajmuje się problemami z działaniem gruczołów dokrewnych. Gruczoły te produkują hormony, które są odpowiedzialne za funkcjonowanie poszczególnych organów i tkanek organizmu ludzkiego. Jeżeli dojdzie do zaburzeń hormonalnych, czyli nadczynności lub niedoczynności konkretnego gruczołu, wówczas mogą rozwinąć się groźne choroby.

Podstawowym badaniem wykonywanym u endokrynologa jest badanie fizykalne. Wcześniej lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Na działanie układu hormonalnego ma wpływ szereg czynników w tym styl życia, przyjmowane leki itd. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz dokonuje subiektywnej oceny stanu pacjenta i sprawdza fizykalnie konkretne gruczoły.

Jeżeli to potrzebne, endokrynolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Mogą to być np. badania laboratoryjne (poziom hormonu we krwi), specjalistyczne testy lub badania obrazowe. Często pacjenci kierowani są np. na USG, które pozwala określić stan konkretnego organu.

Do pierwszego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne jest, by pacjent był czysty i schludnie ubrany. Badania specjalistyczne mają swoje specyficzne procedury i należy się do nich odpowiednio przygotować. Odpowiednie instrukcje pacjent poznaje dzięki konsultacjom z lekarzem. Endokrynolog poinformuje chorego o wszystkich ważnych zaleceniach.