Czym są zaburzenia hormonalne?

Hormony to specjalne substancje wydzielane do krwi przez gruczoły dokrewne. Substancje te są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Kontrolują one działanie konkretnych organów i tkanek. Zaburzenia hormonalne to przypadłość obejmująca zbyt duże lub zbyt małe produkowanie konkretnego hormonu w organizmie. Nawet niewielki niedobór lub nadmiar konkretnej substancji może okazać się szkodliwy dla organizmu.

Zaburzenia hormonalne mają zróżnicowany charakter i w rozmaity sposób się objawiają. Mogą być wywoływane wieloma czynnikami. Do najbardziej powszechnych można jednak zaliczyć nieprawidłową dietę, stosowanie używek, stres, brak snu. To przysadka mózgowa decyduje o tym ile konkretny gruczoł dokrewny będzie produkował hormonu.

Zaburzenia hormonalne mogą przerodzić się w poważne choroby. Lekarzem, który jest je w stanie zdiagnozować jest lekarz endokrynolog. Należy się z nim skontaktować wówczas, gdy przez dłuższy czas czujemy się źle i nie potrafimy podać przyczyny niekorzystnego samopoczucia. Do najbardziej powszechnych objawów zaburzeń hormonalnych można zaliczyć nagły spadek lub wzrost masy ciała, problemy z cerą, zaburzony cykl miesiączkowania, wahania nastrojów, przewlekły stres, kłopoty ze snem.