Endokrynolog a ginekolog

Specjalizacje medyczne mają skomplikowane nazwy. Z tego powodu często dochodzi do sytuacji, w której pacjenci nie są w stanie wybrać odpowiedniego lekarza dla swojej przypadłości. Taka wiedza jest jednak bardzo ważna, ponieważ pozwala na szybkie zdiagnozowanie chorób i wdrożenie leczenia. Jakie są różnice między endokrynologią a ginekologią?

Lekarz endokrynolog zajmuje się chorobami powiązanymi z działalnością gruczołów hormonalnych. Hormony to specjalne substancje wydzielane w organizmie ludzkim. Ich zadaniem jest kontrolowanie funkcjonowania poszczególnych organów i tkanek. Każdy człowiek ma kilka gruczołów produkujących hormony, w tym np.: tarczycę, przysadkę, jajniki lub jądra, nadnercza.

Lekarz ginekolog zajmuje się profilaktyką oraz terapią chorób żeńskiego układu rozrodczego. Ginekologia obejmuje m.in. zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, stany zapalne pochwy. Ta dziedzina medycyny jest ściśle powiązana z położnictwem.

Endokrynolodzy i ginekolodzy muszą ze sobą ściśle współpracować. Czasami problemy z żeńskim układem płciowym wynikają ze złego funkcjonowania żeńskich hormonów. Problemy z miesiączkowaniem i niepłodność to choroby leczone przez specjalistów obu dziedzin. Połączenie obu specjalizacji pozwala na dokładne zdiagnozowanie chorób powiązanych z zaburzeniami hormonalnymi u kobiet. -----