Jak przebiega wizyta u endokrynologa?

Jeżeli podejrzewasz u siebie problemy z hormonami, powinieneś udać się do endokrynologa. Najpierw jednak trzeba spotkać się z lekarzem rodzinnym, który wyda odpowiednie skierowanie. Dokona także wstępnej oceny podejrzeń pacjenta. Oczywiście można także skorzystać z porady endokrynologicznej, zapisując się prywatnie u odpowiedniego lekarza.

Wizyta u specjalisty endokrynologa rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Lekarz zapyta o wszelkie pojawiające się objawy, przestudiuje także historię leczenia pacjenta. Później przystąpi do zasadniczego badania fizykalnego. Pozwoli ono na subiektywną ocenę dysfunkcji konkretnych gruczołów dokrewnych.

Następnie, jeśli będzie to potrzebne, endokrynolog skieruje pacjenta na wykonanie różnego rodzaju badań. Ich wybór zależy od podejrzewanej przez lekarza choroby. Endokrynolog może zalecić wykonanie np. badań laboratoryjnych lub obrazowych. Często kieruje także swoich pacjentów na specjalistyczne testy. Najczęstszym badaniem dodatkowym jest laboratoryjne sprawdzenie poziomu TSH.

Do pierwszej wizyty u endokrynologa nie trzeba się mocno przygotowywać. Pacjenci powinni być czyści i schludnie ubrani. Specjalnych przygotowań wymagają jednak badania specjalistyczne. O odpowiednich procedurach poinformuje pacjenta lekarz.