Kiedy wybrać się do endokrynologa?

Lekarz endokrynolog zajmuje się chorobami powiązanymi z nieprawidłowym działaniem gruczołów hormonalnych. Hormony to specjalne substancje, które wydziela organizm ludzki. Dzięki nim możliwe jest kontrolowanie funkcjonowania konkretnych organów i tkanek. Jeżeli gruczoły hormonalne produkują zbyt mało lub zbyt dużo hormonów, wówczas organizm zaczyna szwankować. Pojawiają się nieprzyjemne objawy i przypadłości.

Do najważniejszych gruczołów endokrynnych u człowieka można zaliczyć m.in.: przysadkę mózgową, tarczycę, nadnercza, przytarczyce, trzustkę, jądra, jajniki. Jeżeli kobieta znajduje się w błogosławionym stanie, hormony w jej ciele będzie wydzielało także łożysko. Za centralny gruczoł dokrewny uznaje się przysadkę mózgową. To ona kontroluje działanie wszystkich pozostałych gruczołów hormonalnych.

Kiedy należy wybrać się do lekarza endokrynologa? Objawów wskazujących na problemy z hormonami jest mnóstwo. Można jednak wskazać najbardziej powszechne. Należą do nich m.in. szybki spadek lub przyrost masy ciała, wypadanie włosów, nagłe problemy z cerą. Bardzo charakterystycznym symptomem problemów z hormonami jest zmniejszona lub podwyższona tolerancja ciepła. Na choroby hormonalne wskazuje także pojawianie się uczucia kołatania serca oraz obrzęk goleni. U kobiet typowym objawem chorób powiązanych ze złym działaniem gruczołów dokrewnych są zaburzenia miesiączkowania.