Najczęstsze choroby tarczycy

Do najczęstszych chorób tarczycy należą dwie przypadłości: niedoczynność i nadczynność. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie tylko one są odpowiedzialne za dolegliwości powiązane z działaniem tego gruczołu. Tarczyca może być także zaatakowana przez inne choroby. Można do nich zaliczyć m.in. zapalenia, nowotwory i tzw. wole obojętne.

Zdecydowanie najbardziej powszechną chorobą tarczycy jest niedoczynność. Dotyka ona ok. 5-7 % dorosłych kobiet i 1 % dorosłych mężczyzn. Co warte odnotowania, przypadłość ma formę utajoną. Można ją zdiagnozować u 10% populacji. Niedoczynność, czyli hipotyreoza polega na niedostatecznym produkowaniu hormonów T3 i T4. Najczęściej za pojawienie się tego rodzaju przypadłości odpowiada brak wystarczającej ilości jodu w organizmie.

Naczynność tarczycy pojawia się u ok. 2% dorosłych Polaków. Choroba polega na zbyt dużej produkcji hormonów T3 i T4. Zazwyczaj jej rozwój powiązany jest z autoimmunologiczną chorobą Gravesa-Basedowa. Inną przyczyną mogą być wole guzowate nadczynne.

Zapalenie tarczycy pojawia się w wyniku infekcji. Za rozwój choroby mogą odpowiadać zarówno bakterie, jak i wirusy. Czasami tarczycę zakażają także grzyby. Niekiedy zapalnie może powstać w wyniku urazu lub choroby Hashimoto.

Najbardziej rzadką chorobą tarczycy jest rak tarczycy.